Prema podacima DZS-a, potrošačke su cijene u lipnju porasle za 3,8% na godišnjoj razini, dok su na mjesečnoj zabilježile blagi pad od 0,6%. Očekivano, na mjesečnoj razini su najviše porasle cijene usluga, i to za 0,6%, posebno u skupini djelatnosti rekreacija i kultura (%2B0,9%), što je posljedica sezonskih kretanja odnosno početka turističke sezone i uobičajenog rasta cijena usluga vezanih za turizam. S druge strane, energija te javne i komunalne usluge uglavnom su zabilježile stagnaciju ili pad na mjesečnoj razini, pri čemu su cijene tekućih gorive ostvarile pad od 4,2% mjesečno. Na pad potrošačkih cijena na mjesečnoj razini najviše su utjecale niže cijene odjeće i obuće (%2B3,9%), što je rezultat početka sezonskih sniženja krajem lipnja. Na godišnjoj pak razini cijene u kategoriji stanovanje, voda, energija, plin i druga goriva snažno pridonose godišnjoj stopi inflacije.
Prema podacima DZS-a, potrošačke su cijene u lipnju porasle za 3,8% na godišnjoj razini, dok su na mjesečnoj zabilježile blagi pad od 0,6%.
Očekivano, na mjesečnoj razini su najviše porasle cijene usluga, i to za 0,6%, posebno u skupini djelatnosti rekreacija i kultura (%2B0,9%), što je posljedica sezonskih kretanja odnosno početka turističke sezone i uobičajenog rasta cijena usluga vezanih za turizam.
S druge strane, energija te javne i komunalne usluge uglavnom su zabilježile stagnaciju ili pad na mjesečnoj razini, pri čemu su cijene tekućih gorive ostvarile pad od 4,2% mjesečno. Na pad potrošačkih cijena na mjesečnoj razini najviše su utjecale niže cijene odjeće i obuće (%2B3,9%), što je rezultat početka sezonskih sniženja krajem lipnja.
Na godišnjoj pak razini cijene u kategoriji stanovanje, voda, energija, plin i druga goriva snažno pridonose godišnjoj stopi inflacije. U spomenutoj kategoriji godišnja stopa rasta iznosila je visokih 14,4% s udjelom u ukupnom indeksu od 15,7%, pri čemu su očekivano najveći rast ostvarile cijene električne energije (%2B25%) i plina (28,7%).
Međutim, rast cijena energije se zbog slabe domaće potražnje slabije prelijeva na potrošačka dobra nego što bi inače bio slučaj. To potvrđuju i cijene prehrane, koje su porasle za 3,4% na godišnjoj razini. Unutar ove kategorije, najveći rast cijena zabilježen je kod mesa (%2B5,9%), ribe (%2B5,7%) i voća (%2B5,0%).
S obzirom na slabu domaću potražnju i izostanak gospodarskog oporavke, pritisci na rast cijena na strani potražnje na domaćem tržištu izostaju. Ipak, povećanje stope PDV-a te poskupljenje električne energije i plina bit će do kraja godine vidljivo u godišnjim stopama rasta potrošačkih cijena. Stoga, iako je u prvoj polovini godine prosječan rast potrošačkih cijena iznosio 2,4% za cijelu godinu očekujemo prosječnu godišnju stopu inflacije oko 3%.